Пошук

Погода в Полтаві

Головна Питання – відповідь Чи має право працівник на додаткову відпустку за ненормований робочий день

Чи має право працівник на додаткову відпустку за ненормований робочий день

Чи має право працівник на додаткову відпустку за ненормований робочий день, якщо він одночасно працює на умовах внутрішнього сумісництва ?

      Відповідно до п. 1 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим щорічної відпустки за особливий характер праці, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.97 № 7 «ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною).  Міра праці у даному випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням)».
       Відповідно до вищевказаного, коментар до ст. 65 КЗпП України (стор. 369)  зазначає, що додаткова відпустка працівникам з ненормованим робочим днем надається як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлений робочий час. Такий висновок відповідає ст. 8 Закону України «Про відпустки», яка встановлює працівникам з ненормованим робочим днем додаткову відпустку саме за характер праці,  а не лише за роботу понад встановлену норму робочого часу.  
       Академічний тлумачний словник української мови дає тлумачення слова «понад» як відношення кількості і міри  -  «уживається при вказуванні на перевищення якої-небудь норми, міри і т. ін.». Таким чином, не виключається можливість виконання додаткової роботи не тільки після робочого часу, а й до нього чи в обідню перерву, оскільки останню працівник, відповідно до ст. 66 КЗпП України може використовувати на свій розсуд.
Звертаємо також  увагу на те, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, вони мають лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
      Таким чином вважаємо, що при виконанні вищезазначених вимог, з урахуванням норм законодавства, працівник, який одночасно працює на умовах внутрішнього сумісництва не позбавлений права на додаткову відпустку за особливий характер праці.